Ja Jums ir jautājumi konkursa "Energoefektīvākā ēka Latvijā" ekspertiem, tad raksti mums izmantojot šīs lapas apakšā esošo formu vai arī uz e-pastu dzivosiltak@em.gov.lv
Atbildes Jums sniegs šādi eksperti:
1) Ivars Buls, LLDRA - par logu izvēli un korektu montāžu;
2) Normunds Kalniņš, SIA "Paroc" - par ventilējamām fasādēm un minerālvates īpašībām;
3) Dzintars Šulcs, SIA "Knauf" - par ETAG 004 un zemapmetuma fasādēm.
Par „turbokatliem” mēdz dēvēt no telpas gaisa neatkarīgas iekārtas ar slēgtu degkameru un iekārtā iebūvētu ventilatoru (C tips).
Ja gāzes sadegšanas produktu izvadīšanai tiek izmantotas speciālās, tieši šim nolūkam paredzētās koncentriskās caurules, tad gaiss degšanas procesam tiek pievadīts no ārpuses.
Atbildi sniedz Dainis Mednis, Robert Bosch SIA, apmācību vadītājs- tehniskais konsultants.
Nedrīkst, jo tas var izraisīt tvertnes koroziju un tās neatgriezeniskus bojājumus. Magnija anoda vietā drīkst izmantot cita metāla anodus (piem. alumīnija), kurš ir jāpieslēdz elektrotīklam un ir arī ievērojami dārgāks.
Nepatīkamo ūdens smaku izraisa savairojušās baktērijas, kuras nonākušas tvertnē no ārējās vides-ūdensvada, filtriem utt. Šīs baktērijas nav bīstamas veselībai, tomēr rada zināmas neērtības.
Legionellu infekcijas gadījumā nav raksturīgās smakas, tādēļ to nevar laikus konstatēt, kādēļ tās ir jo sevišķi bīstamas. Var veikt profilaktisku pasākumus, lai no tām izvairītos.
Atbrīvoties no smakas, nozīmē atbrīvoties no smakas izraisītāja- baktērijām. Šim nolūkam vislabāk noderēs visas ūdensapgādes sistēmas ķīmiska dezinfekcija, nepietiks ar tvertnes dezinfekciju. Iekārtu vadības automātikas algoritmā pieejamā termiskā dezinfekcija paredz ūdens uzkarsēšanu līdz temperatūrai (~70˚C), kas pietiekama lai atbrīvotos no legionellām, tomēr nepietiekama smaku izraisošo baktēriju iznīcināšanai.
Atbildi sniedz Dainis Mednis, Robert Bosch SIA, apmācību vadītājs - tehniskais konsultants.
Tās ir tradicionālās apkures iekārtas, kurās lietderīgi tiek izmantots zemākais gāzes sadegšanas siltums, ļaujot daļai siltuma enerģijas izplūst ar dūmgāzēm atmosfērā. Tas ir nepieciešams, lai iekārta normāli funkcionētu.
Atbildi sniedz Dainis Mednis, Robert Bosch SIA, apmācību vadītājs- tehniskais konsultants.
Vai ir lietderīgi uzstādīt kondensācijas tipa gāzes apkures katlu privātmājā (apm. 180 kvadrātmetru), kurā apkures sistēmā ir tikai radiatori? Esam dzirdējuši viedokli, ka kondensācijas tipa katli piemēroti tikai ‘’silto’’ grīdu sistēmām un neder radiatoriem.
Ir lietderīgi, ja sistēmas darba temperatūra nepārsniedz 75* C temperatūru un tiek nodrošināta pietiekoši zema atgaitas temperatūra, kas nepārsniedz ~55* C. Jo zemāka apkures sistēmas temperatūra, jo augstāks iekārtas lietderības koeficients.
Atbildi sniedz Dainis Mednis, Robert Bosch SIA, apmācību vadītājs - tehniskais konsultants.
Nē, tas nav pareizi!
Pareizi, atbilstoši apkures sistēmai izvēlēta un noregulēta (periodiski japārbauda) izplešanās tvertne nodrošina nemainīgu apkures sistēmas spiedienu jebkurā gadalaikā.
Atbildi sniedz Dainis Mednis, Robert Bosch SIA, apmācību vadītājs- tehniskais konsultants.
Lambda ir siltumvadītspējas koeficients (λ - lambda). Šis rādītājs raksturo materiāla siltumizolācijas spējas. Pie vienāda siltumizolācijas slāņa biezuma labāk siltumu aizturēs slānis ar zemāku λ vērtību, tātad - jo zemāka vērtība, jo labāka materiāla siltumizolācijas spēja. Izplatītāko siltumizolācijas materiālu λ vērtības ir robežās 0,030 - 0,040 W/mK.
Atbildi sniedza: Jānis Ankipāns, SIA "SAINT Gobain Celtniecības produkti", Isover, Gyproc vadītājs
Pelēkais putu polistirols ir siltumizolācijas materiāls, kuram ražošanas procesā pievieno speciālas piedevas, kuras satur grafītu. Grafīta piedeva palielina siltuma atstarošanu putupolistirola granulās, tādējādi samazinot siltuma zudumus caur siltumizolācijas materiālu. Šādi siltumizolācijas materiāli var būt pat par 20% efektīvāki salīdzinājumā ar „balto” putupolistirolu vai minerālvati.
Šāda materiāla izmantošana ir lietderīga tieši energoefektīvās ēkās, jo tas dod iespēju ar līdzvērtīgu materiāla biezumu sasniegt energoefektīvākus būvelementa siltumcaurlaidības rādītājus.
Atbildi sagatavoja Nornunds Rudmanis, SIA"TENAPORS", TENAX grupa
Skurstenim vai vietās, kur darba temperatūra pārsniedz 250-300 C ir jāizmanto tehniskā izolācija, kura paredzēta šādiem darba apstākļiem. Šim materiālam ir uzlabota siltuma tehniskie parametri un ir augsta temperatūras izturība.
Atbildi sniedza: Jānis Ankipāns, SIA "SAINT Gobain Celtniecības produkti", Isover, Gyproc vadītājs
Siltumizolācijas materiālu „elpošana” ir ļoti pretrunīgs termins, jo tehniski materiālu elpošana ir jāsadala divos lielos procesos t.i., gaisa plūsma un mitruma pārvade caur materiālu. Gaisa plūsma ir nevēlams process, jo tikai nekustīgs gaiss ir siltumtehniski efektīvs. Savukārt mitruma pārneses efektivitāti raksturo gan materiāla t.i., mī - , gan visa būvelementa kopējie parametri, t.i., Sd vērtība. Piemēram, fasāžu siltināšanas sistēma sastāv no esošās konstrukcijas, siltumiziolācijas un apmetuma apdares. Un no pareizas mitruma pārneses skatupunkta ir jāskata katra materiāla parametri nevis tikai siltumizolācijas materiālam.
Atbildi sagatavoja - Normunds Rudmanis, SIA"TENAPORS", TENAX grupa
Jā, tas parasti dod lielu ekonomiju daudzdzīvokļu mājā, taču speciālisti iesaka komplekso renovāciju, kad izstrādā projektu/plānu visas mājas siltināšanai. Pēc šāda projekta izstrādes, var sākt ar fasādes siltināšanu, un pārējo turpināt vēlāk, pēc iepriekš saskaņota projekta.
Atbildi sagatavoja Jānis Ankipāns, SIA "SG Celtniecibas Produkti" Isover, Gyproc vadītājs
... šajā gadījumā - montējot logus, tika sapūstas montāžas putas, pēc tam meistars tās apgrieza un tikai pēc divām dienām lika apdares kārtu?
Putas noteikti ir jaizolē ar tvaika barjeru no iekšpuses un hidroizolāciju no ārpuses.
Savrīgi, lai putām nepiekļūst mitrums. Pretējā gadījumā tās nepilda siltumizolācijas funkcijas ilgtermiņā. Montāžas putu lielākais ienaidnieks ir mitrums un UV stari. Nav nozīmes ielikt labu logu un ietaupīt uz nepilnīgu logu montāžu. Šajā gadījumā siltuma zudumi caur logu montāžas šuvēm.
Atbildi sniedza: Ivars Buls, Profine
Kāpēc tos nedrīkst pieļaut ēkas renovācijas vai jaunbūves laikā?
Termiskais (aukstuma) tilts ir vieta būvkonstrukcijā, kur siltuma plūsma ir ievērojami lielāka nekā tās tuvākajā apkārtnē. Praksē aukstuma tilts var sagādāt problēmas ar zemāku virsmas temperatūru, tā tuvumā, kas palielina kondensācijas risku un var veidot pelējumu. Lielāki riski pelējuma veidošanai ir neventilējamās vai slikti ventilējāmās telpās.
Atbildi sniedza: Jānis Ankipāns, SIA "SAINT Gobain Celtniecības produkti", Isover, Gyproc vadītājs
Pēc ražotāja ieteikumiem pareizi iestrādāta, minerālvate konstrukcijā nezaudē savas tehniskās īpašības. Iestrādājot beramās minerālvates materiālus konstrukcijā, ir jārēķinās ar 7% rezervi (papildus paredzētajam slānim), t.i, papildus iestrādājot līdz 500 mm biezu slāni.
Atbildi sniedz Jānis Ankipāns, SIA "SG Celtniecibas Produkti" Isover, Gyproc vadītājs
Logi ir ilgtermiņa ieguldījums energoefektivitātē, tāpēc ieteicams salīdzināt cenu un siltumcaurlaidības koeficientus, kā arī citus svarīgākos raksturlielumus.
Kvalitatīvi logi ilgtermiņā dos lielāku siltumenerģijas ietaupījumu, nekā izvēloties lētākus logus ar sliktākiem parametriem.
Svarīgi, lai logi būtu ražoti Latvijā. Šajā gadījumā ir vieglāk izsekot tā izcelsmei, un ir zināma materiālu atbilstība konkrētam logam. Diemžēl, nereti importētie logi neatbilst uzrādītajiem raksturlielumiem un materiāliem.
Ja Jums ir jautājumi par logu izvēli un montāžu, vaicājat Latvijas logu un durvju ražotāju asociācijā vai arī ieskatāties prezentācijā.
Atbildi sniedza Ivars Buls, Profine
Rekomendējamās prasības svaiga gaisa pieplūdes risinājumiem caur vārstiem PVC logos un balkona/lodžijas durvīs.
Minētās rekomendācijas attiecas uz PVC logiem un balkonu durvīm gadījumos , ja dabiskās ventilācijas svaigā gaisa pieplūde ir paredzēta caur tiem.
1. PVC logu vai balkonu durvju blokam katrā telpā ir jābūt aprīkotam ar kontrolējamu svaiga gaisa gaisa pieplūdes vārstu .
2. Gaisa pieplūdes vārsti aprīkoti ar viegli nomaināmiem un ērti aizsniedzamiem gaisa attīrošiem filtriem kas aiztur putekļus un dažādus ziedputekšņus.
3. Vārstu uzstādīšanai jābūt iespējamai gan logu izgatavošanas procesā, gan jau objektā uzstādītajos PVC logos.
4. Vārstu gaisa plūsma notiek caur gumijas blīvējuma izgriezumiem logu/durvju vērtnēs vai speciāliem tam paredzētiem papildus profiliem, kurus iebūvē kopā ar logiem stiprinot ārpus rāmja un ir jābūt iespējai manuāli regulēt gaisa plūsmas intensitāti un virzienu.
5. Vārstiem jānodrošina Latvijas būvnormatīva LBN 231-15 "Dzīvojamo un publisko ēku apkure un ventilācija" prasības, kur teikts teikts : “Ja vienīgais telpas gaisa piesārņojuma avots ir cilvēki, svaigā gaisa padeves absolūtais minimums ir 15 m3/h uz cilvēku.”
6. Uzstādot gaisa pieplūdes vārstus, nav pieļaujama logu/durvju profilu frēzēšana vai caururbšana caur loga rāmja vai vērtnes PVC profilu gaisa kamerām , kas kalpo kā siltumizolācija PVC logiem. (skat. att. 1,2,3,4,5, tas pieļaujams tikai koka logu rāmjiem)
25.10.2018 Ivars Brants LLDRA valdes priekšsēdētājs