Energoefektīvākā ēka Latvijā 2022

Renovētā daudzdzīvokļu ēka 2022

Daudzdzīvokļu ēka Māras iela 5, Jelgava

maras5

Projekta pasūtītājs: SIA JELGAVAS NEKUSTAMĀ ĪPAŠUMA PĀRVALDE

Projekta autori: SIA CERKAZI - G

Galvenais būvuzņēmējs: SIA Tools Vendor

Būvdarbu vadītājs: Viktors Liepiņš

Būvuzraugs: SIA WU6, Staņislavs Vusiks

Daudzdzīvokļu ēka Māras ielā 5, Jelgavā, pirmreizējā ekspluatācijā nodota 1973. gadā, bet atjaunošana veikta 2019. - 2020. gadā. Tā ir keramzītbetona paneļu 5 stāvu jas ēka ar kopējo platību 2233,81 m². Ēkai iepriekš nav veikti atjaunošanas darbi. Iepriekš arī netika izmantoti alokatori un termoregulatori.

Renovācijas laikā ēkas ārsienas siltinātas ar minerālvati 150 mm biezumā (λ=0,036 W/m*K). Bēniņu dzelzsbetona pārsegums siltināts ar beramo vati Knauf Insulation Supafil 300 mm biezumā (λ=0,034 W/m*K). Pagraba/grīdas dzelzsbetona paneļu pārsegumam izmantots putupolistirols EPS 100 (150mm) λ=0,036 W/m*K, cokolam putupolistirols Carbon ECO F XPS λ=0,034 W/m*K. Veikta ārdurvju nomaiņa, ierīkojot tērauda siltinātas durvis ar U=1,6 W/(m²K). Veikta logu nomaiņa izvēloties trīs stiklu pakešu logus PVC rāmjos ar U=0,9 W/(m²K). Montāžai izmantoti hermētiķi, silikons, tvaika izolācijai difūzā membrāna, siltumizolācijai minerālvate, montāžas putas.

Ēkai ir centralizētā siltumapgāde. Siltuma regulēšana ēkā notiek atkarībā no ārgaisa temperatūras, tiek veikts temperatūras pazeminājums naktī un siltumu regulē individuāli ar termoregulatoriem. Siltumenerģijai ir vienotā uzskaite siltuma mezglā kopā apkurei un karstā ūdens sagatavošanai un individuāli ar alokatoriem. Karstais ūdens tiek sagatavots centralizēti siltummezglā. Karstā ūdens temperatūras regulēšana notiek siltuma mezglā. Tiek veikta vienotā uzskaite kopā apkurei un karstā ūdens sagatavošanai.

Attiecībā uz ventilāciju ēkā tiek izmantota vēdināšana, dabiskā pieplūde un dabiskā nosūce.

Veikta arī iekšējo elektrotīklu renovācija: atjaunots ēkas iekšējais elektrotīkls. Izveidota energoefektīvas teritorijas vai telpu apgaisme, uzstādīta apgaismes regulēšana un ierīkoti dūmu detektori.

Saskaņā ar ēkai piešķirto energosertifikātu tā atbilst B klasei ar enerģijas patēriņa novērtējumu 104 kWh/m² gadā.

Daudzdzīvokļu ēka Jāņu iela 6, Liepāja

jana6

Projekta pasūtītājs: SIA Liepājas namu apsaimniekotājs

Projekta autors: SIA WOOS

Galvenais būvuzņēmējs: SIA Mūrnieks

Būvdarbu vadītājs: Edgars Šilders

Būvuzraugs: Aigars Ausējs

Daudzdzīvokļu ēka Jāņu ielā 6, Liepājā, pirmreizējā ekspluatācijā nodota 1966. gadā, bet atjaunošana veikta 2021. gadā. Tā ir silikātķieģeļu 5 stāvu ēka ar kopējo platību 2234,1 m². Ēkai iepriekš nav veikti atjaunošanas darbi. Iepriekš arī netika izmantoti alokatori un termoregulatori.

Renovācijas laikā silikātķieģeļu ārsienas siltinātas ar akmens vati 150 mm biezumā. Bēniņu dzelzsbetona pārsegums siltināts ar 400 mm beramo akmens vati. Pagraba/grīdas dzelzsbetona pārsegums siltināts ar akmens vates lamelēm 150 mm biezumā. Ēkai ir divslīpju jumts ar šķiedrcementa viļņveida profila loksnēm. Ēkā veikta logu nomaiņa. Hidroizolācijas montāžai izmantota izolācijas lente, tvaika izolācijai difūzijas lente. Siltumizolācijai izmantota akmens vate.

Ēkai ir centralizētā siltumapgāde. Siltuma regulēšana ēkā notiek atkarībā no ārgaisa temperatūras, ko nodrošina attālinātā temperatūras regulēšana siltummezglā, un tiek veikts temperatūras pazeminājums naktī. Ēkā ir vienotā uzskaite siltuma mezglā tikai apkurei un ir izbūvēta horizontālā apkures sistēma ar termoregulatoriem un skaitītāju katram dzīvoklim. Karstais ūdens tiek sagatavots centralizēti siltummezglā. Karstā ūdens temperatūras regulēšana ēkā notiek siltuma mezglā. Tiek veikta atsevišķa siltumenerģijas uzskaite karstā ūdens sagatavošanai.

Attiecībā uz ventilāciju ēkā tiek izmantota vēdināšana, dabiskā pieplūde un dabiskā nosūce. Uzstādīti gaisa pieplūdes vārsti ārsienā, vārsti logos un iztīrītas ventilācijas šahtas.

Izveidota energoefektīvas telpu apgaisme, uzstādīti kustības sensori. Sakārtota zibensaizsardzības sistēma, pārsprieguma aizsardzības sistēma.

Saskaņā ar ēkai piešķirto energosertifikātu tā atbilst B klasei ar kopējo enerģijas patēriņu 95,80 kWh/m² gadā.

Daudzdzīvokļu ēka Klaipēdas iela 124, Liepāja

klaipedas1245552

Projekta pasūtītājs: SIA Liepājas namu apsaimniekotājs

Projekta autors: SIA Arhitekta G. Vīksnas birojs

Galvenais būvuzņēmējs: SIA Mūrnieks

Būvdarbu vadītājs: Edgars Šilders

Būvuzraugs: Ivars Silacērps

Daudzdzīvokļu ēka Klaipēdas ielā 124, Liepājā, pirmreizējā ekspluatācijā nodota ap 1980. gadu, bet atjaunošana veikta 2019. gadā. Tā ir vieglbetona paneļu 9 stāvu ēka ar kopējo platību 1903,6 m². Iepriekš netika izmantoti alokatori un termoregulatori.

Renovācijas laikā ārsienu vieglbetona bloki siltināti ar akmens vati 150 mm biezumā. Bēniņu dzelzsbetona pārsegums siltināts ar 300 mm beramo akmens vati. Pagraba/grīdas dzelzsbetona pārsegums siltināts ar siltumizolāciju Tenapors NEO EPS60 100 mm. Jumta segumam uzklāta jumta membrāna 2 kārtās. Ēkā veikta logu nomaiņa. Hidroizolācijas montāžai izmantota hidroizolācijas lente, tvaika izolācijai difūzijas lente. Siltumizolācijai izmantota akmens vate.

Ēkai ir centralizētā siltumapgāde. Siltuma regulēšana ēkā notiek atkarībā no ārgaisa temperatūras, ko nodrošina attālinātā temperatūras regulēšana siltummezglā, un tiek veikts temperatūras pazeminājums naktī. Ēkā ir vienotā uzskaite siltuma mezglā tikai apkurei un ir izbūvēta horizontālā apkures sistēma ar termoregulatoriem un skaitītāju katram dzīvoklim. Karstais ūdens tiek sagatavots centralizēti siltummezglā. Karstā ūdens temperatūras regulēšana ēkā notiek siltuma mezglā. Tiek veikta atsevišķa siltumenerģijas uzskaite karstā ūdens sagatavošanai.

Attiecībā uz ventilāciju ēkā tiek izmantota vēdināšana, dabiskā pieplūde un dabiskā nosūce. Renovācijas laikā ir iztīrītas ventilācijas šahtas.

Izveidota energoefektīvas telpu apgaisme, uzstādīti kustības sensori. Sakārtota zibensaizsardzības sistēma, pārsprieguma aizsardzības sistēma.

Saskaņā ar ēkai piešķirto energosertifikātu tā atbilst B klasei ar kopējo enerģijas patēriņu 104,32 kWh/m² gadā.

Daudzdzīvokļu ēka Darba iela 23, Talsi

darba23

Projekta pasūtītājs: Dzīvokļu īpašnieku biedrība Darba 23

Projekta autori: Atis Bērziņš, Jānis Dambis

Galvenais būvuzņēmējs: SIA ADAX, SIA PRETPILS

Būvdarbu vadītājs: Atis Bērziņš, Māris Rorbahs

Būvuzraugs: Uldis Stāmers

 

Daudzdzīvokļu ēka Darba ielā 23, Talsos, pirmreizējā ekspluatācijā nodota 1984. gadā, bet atjaunošana veikta 2020. gadā. Tā ir ķieģeļu mūra 6 stāvu ēka ar kopējo platību 2068 m². Ēkai iepriekš nav veikti atjaunošanas darbi. Iepriekš arī netika izmantoti alokatori un termoregulatori.

Ēkas pamati veidoti no dzelzsbetona blokiem 380 mm biezumā un 20mm biezas apmetuma kārtas. Pārsegumu veido dobie paneļi uz ķieģeļu mūra sienām. Ēkas nesošās gala ārsienas veidotas no 500 mm bieza sarkano māla dobķieģeļu mūra, ārsienas fasādes daļa no 300mm bieziem gāzbetona paneļiem, iekšējās nesošās sienas, fasādes daļa starp paneļiem un sienas ap kāpnēm no 380 mm bieza sarkano māla dobķieģeļu mūra.

Pirms renovācijas ķieģeļu mūris no iekšpuses ir apmests un no ārpuses izšuvots. Ēkas gala sienas siltinātas ar 50 mm biezu putupolistirolu un kurš nosegts ar tērauda plāksnēm (U =0,45(W/m2K)). Šie darbi uzlaboja sienas siltumtehniskās īpašības, bet izvēlētais materiāls un risinājums bija nepietiekams. Ēkai bija koka dubultlogi un lodžiju durvis ar U=2,1(W/m2K) un metāla ārdurvis ar U=1.6(W/m2K). Ēkas rietumu pusē bija savietots jumts ar iekšējo izteci lietus ūdenim, jumta paneļi nebija siltināti, telpa zem paneļiem izmantota inženierkomunikācijām un grīda siltināta. Ēkas austrumu pusē izbūvēts 6. stāvs mākslinieku darbnīcai, kam izveidots savietotais jumts ar siltinātiem paneļiem un ruberoīda līmējamo segumu, bet ar iekšējo lietus ūdens noteci. Apkures sistēma viencauruļu ar manuāliem balansēšanas vārstiem stāvvadiem nenodrošināja komforta temperatūru dzīvokļos. Siltā ūdens sagatavošana notika ēkas siltummezglā ar plākšņu siltummaini un pieslēgtu cirkulācijau ar dvieļu žāvētājiem vannas istabās. Siltummezgls ir ar neatkarīgo apkures pieslēgumu un siltumenerģija tiek piegādāta centralizēta no katlu mājas.

Pēc atjaunošanas izmantoti vairāki ilgtspējīgi risinājumi. Projekta ietvaros tika pārbūvēti ūdens apgādes iekšējie tīkli, nomainot aukstā un karstā ūdens cauruļvadus, izbūvējot uzskaites mezglus ēkas pagrabstāvā un novēršot uzskaites problēmas un cauruļvadu avārijas. Izvērtējot iepriekšējos projektos sasniegtos rezultātus ar dažādiem materiāliem, renovācijā izmantoti materiāli, kuri uzrādīja labāko tehnisko sniegumu. Tagad katram iedzīvotājam tiek dota iespēja regulēt telpas temperatūru atbilstoši savām vēlmēm. Izbūvēta jauna karstā ūdens sagatavošanas sistēma viena plākšņu ātrsildītāja vietā uzstādot tilpuma ātrsildītājus, vienu katrā kāpņu telpā ar ūdens patēriņa uzskaiti katram dzīvoklim pagrabstāvā. Dvieļu žāvētāji pieslēgti apkures sistēmai, bet tos neatslēdz vasaras periodā.

Katrā dzīvoklī ir iespēja regulēt temperatūru katrā istabā un vannas istabā, patērēto siltumenerģiju uzskaita individuālais siltumenerģijas skaitītājs mājas pagrabstāvā. Izmantojot to, ka visi sildelementi ir aprīkoti ar regulējošo armatūru un lokālās apkures katls darbojas visu gadu centralizēti, netiek pārtraukta siltumapgāde apkurei, tas nozīmē, ka iedzīvotājiem tiek dota iespēja uzturēt pozitīvu komforta temperatūru (dzesēšana nav paredzēta) visu gadu. Apskatītajā laika periodā, skaitītāji parāda, ka siltumenerģija tiek lietota arī ārpus klasiskās apkures sezonas. Veicot iedzīvotāju apmācību lietot uzstādītās iekārtas, un apsekojot dzīvokļus, lai pārliecinātos par apmācību efektivitāti konstatēts, ka dzīvokļos gaisa temperatūra vidēji tika uzturēta 23 grādi. Pie vidējiem rādītājiem maksa par apkuri, karstā ūdens uzsildīšanu (siltumenerģija no lokālās katlu mājas) un kredīta maksājumu, pēc renovācijas ir mazāka nekā pirms renovācijas par apkuri un karstā ūdens uzsildīšanu.

Renovācijas laikā ēkas ārsienas siltinātas ar putupolistirolu Tenapors NEO EPS70 150 mm. Bēniņu dzelzsbetona un keramzīta pārsegums siltināts ar minerālvati 250 mm biezumā. Jumta segumam izmantoti sendvičpaneļi un paneļu iesegums. Veikta logu un durvju nomaiņa.

Projekta laikā ēkā tika izveidota lokālā apkure un uzstādīts gāzes apkures katls. Līdz ar būtisku cenu kāpumu gāzei, mājas apsaimniekotājs SIA ADAX 2 piedāvāja mājas iedzīvotajiem un iedzīvotāji piekrita pie ēkas novietot mobilo katlu māju, un siltumenerģiju ēkā šobrīd nodrošina mobilā katlu māja, kur par kurināmo izmanto kokskaidu granulas. Siltuma regulēšana ēkā notiek individuāli ar termoregulatoriem. Siltuma mezglā ar plūsmas siltuma skaitītāju tiek uzskaitīta kopējā piegādātā siltumenerģija un atsevišķi, ar plūsmas siltuma skaitītāju, uzskaitīta siltumenerģija karstā ūdens sagatavošanai. Izbūvēta horizontālā divcauruļu sistēma ar regulatoru katram radiatoram un siltumenerģijas skaitītāju katram dzīvoklim.

Karstā ūdens sagatavošana tiek veikta pagrabstāvā ar tilpuma ātrsildītāju un sadalīta uz dzīvokļiem izbūvētā karstā ūdens uzskaites skapja. No uzskaites skapja uz katru dzīvokli montēts savs cauruļvads. Siltummezglā atrodas plūsmas siltumenerģijas skaitītājs karstā ūdens sagatavošanai patērētās siltumenerģijas uzskaitei un pie tilpuma ātrsildītāja ūdens uzskaites skaitītāji karstā ūdens apjoma uzskaitei.

Ēka ir ventilācija ar dabisko pieplūdi un dabisko nosūci. Projekta ietveros tika iztīrītas esošās nosūces šahtas un izbūvēti pieplūdes vārsti sienās un logos.

Ārpus projekta par apsaimniekošanas līdzekļiem veikta iekšējo elektrotīklu renovācija: atjaunots ēkas iekšējais elektrotīkls. Koplietošanas telpās apgaismojumam uzstādītas energoefektīvās LED iekārtas.

Pēc renovācijas laikā no 2021. gada jūnija līdz 2022.gada maijam kopā siltumenerģijas patēriņš bija 120,896 MWh jeb 69 kWh/m2.

Daudzdzīvokļu ēka Lielā iela 19, Valdemārpils

lielaiela19

Projekta pasūtītājs: Dzīvokļu īpašnieku biedrība Lielie Kaimiņi

Projekta autori: Atis Bērziņš, Jānis Dambis

Galvenais būvuzņēmējs: SIA ADAX

Būvdarbu vadītāji: Atis Bērziņš, Zigmunds Leinbergs-Lembergs

Būvuzraugs: Uldis Stāmers

Daudzdzīvokļu ēka Lielajā ielā 19, Valdemārpilī, pirmreizējā ekspluatācijā nodota 1976. gadā, bet atjaunošana veikta 2020. gadā. Tā ir ķieģeļu mūra 2 stāvu ēka ar kopējo platību 662,46 m². Ēkai iepriekš nav veikti atjaunošanas darbi. Iepriekš arī netika izmantoti alokatori un termoregulatori.

Pirms renovācija ārsienas fasādes veidoja ķieģeļu sienas 500 mm biezumā ar U=1,05(W/m2K). Ēkā bija nenomainīti koka dubultlogi ar U=2,1(W/m2K) un metāla ārdurvis ar U=1,8(W/m2K); Pagraba griesti un pamatus veidoja dzelzsbetona bloki 380 mm biezumā ar 20 mm biezu apmetuma kārta. Pārsegumus veidoja dobie paneļi uz ķieģeļu mūra sienām. Jumta segums –azbestcementa loksnes un bēniņu grīdu sedza izdedžu slānis. Apkure un karstais ūdens tika nodrošināts individuāli ar malkas krāšņu un elektrisko sildītāju palīdzību.

Pēc atjaunošanas izmantoti vairāki ilgtspējīgi risinājumi. Projekta ietvaros tika pārbūvēti ūdens apgādes iekšējie tīkli, nomainot aukstā ūdens cauruļvadus un izbūvējot jaunus karstā ūdens cauruļvadus, uzskaites mezglus ēkas pagrabstāvā, novēršot uzskaites problēmas un cauruļvadu avārijas. Izvērtējot iepriekšējos projektos sasniegtos rezultātus ar dažādiem materiāliem, renovācijā izmantoti materiāli, kuri uzrādīja labāko tehnisko sniegumu. Katram iedzīvotājam tagad tiek dota iespēja regulēt telpas temperatūru atbilstoši savām vēlmēm. Izbūvēta jauna karstā ūdens sagatavošanas sistēma elektrisko ūdens sildītāju, katrā dzīvoklī uzstāda tilpuma ātrsildītāju, ar ūdens patēriņa uzskaiti katram dzīvoklim pagrabstāvā. Dvieļu žāvētāji pieslēgti apkures sistēmai, bet tos neatslēdz vasaras periodā.

Katrā dzīvoklī ir iespēja regulēt temperatūru katrā istabā un vannas istabā, patērēto siltumenerģiju uzskaita individuālais siltumenerģijas skaitītājs mājas pagrabstāvā. Izmantojot to, ka visi sildelementi ir aprīkoti ar regulējošo armatūru un lokālās apkures katls darbojas visu gadu centralizēti, netiek pārtraukta siltumapgāde apkurei, tas nozīmē, ka iedzīvotājiem tiek dota iespēja uzturēt pozitīvu komforta temperatūru (dzesēšana nav paredzēta) visu gadu. Apskatītajā laika periodā, skaitītāji parāda, ka siltumenerģija tiek lietota arī ārpus klasiskās apkures sezonas. Veicot iedzīvotāju apmācību lietot uzstādītās iekārtas, un apsekojot dzīvokļus, lai pārliecinātos par apmācību efektivitāti konstatēts, ka dzīvokļos gaisa temperatūra vidēji tika uzturēta 23 grādi. Pie vidējiem rādītājiem maksa par apkuri, karstā ūdens uzsildīšanu (siltumenerģija no lokālās katlu mājas) un kredīta maksājumu, pēc renovācijas ir mazāka nekā pirms renovācijas par apkuri un karstā ūdens uzsildīšanu.

Renovācijas laikā ēkas ārsienas siltinātas ar putupolistirolu Tenapors NEO EPS70 150 mm. Bēniņu dzelzsbetona un keramzīta pārsegums siltināts ar minerālvati 250 mm biezumā. Pagraba grīdas pārsegums siltināts ar putupolistirolu Tenapors NEO EPS70 50 mm biezumā. Ēkas divslīpu jumta azbestcementa loksnes nomainītas pret metāla profila lokšņu segumu. Veikta logu un durvju nomaiņa.

Ēkai ir lokālā siltumapgāde ar kokskaidu granulu apkures katlu. Siltuma regulēšana ēkā notiek individuāli ar termoregulatoriem. Siltuma mezglā ar plūsmas siltuma skaitītāju tiek uzskaitīta kopējā piegādātā siltumenerģija un atsevišķi, ar plūsmas siltuma skaitītāju, uzskaitīta siltumenerģija karstā ūdens sagatavošanai. Izbūvēta horizontālā divcauruļu sistēma ar regulatoru katram radiatoram un siltumenerģijas skaitītāju katram dzīvoklim.

Karstā ūdens sagatavošana tiek veikta pagrabstāvā ar tilpuma ātrsildītāju un sadalīta uz dzīvokļiem izbūvētā karstā ūdens uzskaites skapja. No uzskaites skapja uz katru dzīvokli montēts savs cauruļvads. Karstais ūdens tiek sagatavots ar lokālo apkures katlu. Tiek veikta atsevišķa siltumenerģijas uzskaite karstā ūdens sagatavošanai pie tilpuma ātrsildītāja gan siltumenerģijai, gan karstā ūdens apjomam.

Ēka ir ventilācija ar dabisko pieplūdi un dabisko nosūci. Projekta ietveros tika iztīrītas esošās nosūces šahtas un izbūvēti pieplūdes vārsti sienās un logos.

Ārpus projekta par apsaimniekošanas līdzekļiem veikta iekšējo elektrotīklu renovācija: atjaunots ēkas iekšējais elektrotīkls. Koplietošanas telpās apgaismojumam uzstādītas energoefektīvās LED iekārtas.

Pēc renovācijas laikā no 2021. gada jūnija līdz 2022.gada maijam kopā siltumenerģijas patēriņš bija 50,145 MWh jeb 76 kWh/m2.

Daudzdzīvokļu ēka Domes bulvāris 1, Valka

 domes3

Projekta pasūtītājs: Biedrība Domes bulvāris 1

Projekta autori: Iveta Zalmane

Galvenais būvuzņēmējs: SIA PRO DEV

Būvdarbu vadītājs: Andrejs Kalniņš

Būvuzraugs: Pēteris Gudrinieks

Daudzdzīvokļu ēka Domes bulvārī 1, Valkā, pirmreizējā ekspluatācijā nodota 1978. gadā, bet atjaunošana veikta 2021. gadā. Tā ir caurumoto māla ķieģeļu mūra 4 stāvu 103. sērijas ēka ar kopējo platību 2383,8 m². Ēkai iepriekš nav veikti atjaunošanas darbi. Iepriekš arī netika izmantoti alokatori un termoregulatori.

Pēc atjaunošanas izmantoti vairāki ilgtspējīgi risinājumi. Ūdens nekontrolētu lietošanu novērš ar attālināti nolasāmiem skaitītājiem, tādējādi samazinot ūdens zudumus un nekontrolētu lietošanu. Radiatori aprīkoti ar termostata galvām. Lai nodrošinātu gaisa apmaiņu, logos montēti svaiga gaisa pieplūdes vārsti – Ventsys. Veikta ventilācijas vadu tīrīšana, apsekošana, vilkmes pārbaude. Gaisa nosūce tiek veicināta ar deflektoriem, kas uzstādīti uz ventilācijas kanāliem. Uzstādīti ūdens viedie skaitītāji un alokatori apkures patēriņa kontrolei. Līdz ar apkures un ūdens viedo skaitītāju uzstādīšanu patēriņa kontrolei, dzīvokļu īpašniekiem ir iespēja sekot līdzi saviem individuālajiem izdevumiem. Vienlaikus ar ēkas kompleksu atjaunošanu samazinās ēkas remonta darbu nākotnes izdevumi. Ēkas atjaunošanas rezultātā ievērojami samazinās energoresursu patēriņš ēkas uzturēšanai. Ēkas koplietošanas telpu apgaismojumam uzstādīti krēslas sensori, kas samazina elektroenerģijas patēriņu diennakts tumšajā laikā.

Renovācijas laikā ēkas ķieģeļu ārsienas siltinātas ar 150 mm biezuma akmens vati Paroc Linio 15 (λ<=0,037 W/(mK). Pilastri siltināti ar 50 mm akmens vati Paroc Linio 15 (ƛ≤0,037 W/mk). Veikta starplogu vairogu siltināšana ar 150 mm akmens vati (λ<=0,037 W/(mK)). Bēniņu dzelzsbetona pārsegums siltināts 300 mm biezumā ar beramo vati Paroc BLT 3 (λ<=0,042 W/(mK)). Pagraba/grīdas dzelzsbetona pārsegums siltināts ar akmens vates lamelām (ƛ≤0,038 W/mk) 100 mm biezumā. Jumtam, ko veido savietotais dzelzsbetons, izmantotas 2 kārtas bituma ruļļu materiāla – apakšklāja (BIPOL Standart EPP). Nenomainīto koka logu maiņa veikta pret PVC stikla pakešu logiem (U<=1.1 (W/m2K)). Veikta ratiņu novietnes logu (koka vairogs) maiņa pret PVC stikla pakešu logiem (U<=1.1(W/m2K)). Nomainītas arī ēkas ārdurvis. Montāžai izmantota GreenteQ gan ārējā, gan iekšējā izolācijas lenta. Logaiļu siltināšanai izmantota akmens vate Paroc Linio 15 (λ<=0,036W/(mK)) ar minimālo biezumu 30 mm.

Ēkai ir centralizētā siltumapgāde. Siltuma regulēšana ēkā notiek atkarībā no ārgaisa temperatūras, tiek veikts temperatūras pazeminājums naktī un siltumu regulē individuāli ar termoregulatoriem. Siltumenerģijai ir vienotā uzskaite siltuma mezglā kopā apkurei un karstā ūdens sagatavošanai un individuāli ar alokatoriem. Karstais ūdens tiek sagatavots centralizēti siltummezglā. Karstā ūdens temperatūras regulēšana notiek siltuma mezglā. Tiek veikta vienotā uzskaite kopā apkurei un karstā ūdens sagatavošanai. Ūdenim ir atsevišķi viedie skaitītāji, bet apkurei uz katra radiatora ir alokators.

Attiecībā uz ventilāciju ēkā tiek izmantota vēdināšana, dabiskā pieplūde un dabiskā nosūce. Dzīvokļu logos iebūvēti svaiga gaisa pieplūdes vārsti Ventsys.

Veikta arī iekšējo elektrotīklu renovācija: kāpņutelpās un pie ieejām ierīkots LED apgaismojums ar sensoriem, pagrabā atjaunotas elektroinstolācijas. Uzstādīti kustības sensori un/vai krēslas sensori.

Pēc renovācijas 2021. gada  kopējais siltumenerģijas patēriņš bija 185,8 MWh (salīdzinājumam 2019. gadā, pirms renovācijas 367,13 MWh). 

Daudzdzīvokļu ēka Rīgas iela 6a, Valka

 6A

Projekta pasūtītājs: Biedrība Rīgas iela 6A

Projekta autori: Iveta Zalmane, Raitis Arājs

Galvenais būvuzņēmējs: SIA PRO DEV

Būvdarbu vadītājs: Andrejs Kalniņš

Būvuzraugs: Pēteris Gudrinieks

Daudzdzīvokļu ēka Rīgas ielā 6a, Valkā, pirmreizējā ekspluatācijā nodota 1961. gadā, bet atjaunošana veikta 2021. gadā. Tā ir silikātķieģeļu mūra 3 stāvu ēka ar kopējo platību 1558,2 m². Ēkai iepriekš nav veikti atjaunošanas darbi. Iepriekš arī netika izmantoti alokatori un termoregulatori.

Pēc atjaunošanas izmantoti vairāki ilgtspējīgi risinājumi. Ūdens nekontrolētu lietošanu novērš ar attālināti nolasāmiem skaitītājiem, tādējādi samazinot ūdens zudumus un nekontrolētu lietošanu. Radiatori aprīkoti ar termostata galvām. Lai nodrošinātu gaisa apmaiņu, logos montēti svaiga gaisa pieplūdes vārsti – Ventsys. Veikta ventilācijas vadu tīrīšana, apsekošana, vilkmes pārbaude. Gaisa nosūce tiek veicināta ar deflektoriem, kas uzstādīti uz ventilācijas kanāliem. Uzstādīti ūdens viedie skaitītāji un alokatori apkures patēriņa kontrolei. Līdz ar apkures un ūdens viedo skaitītāju uzstādīšanu patēriņa kontrolei, dzīvokļu īpašniekiem ir iespēja sekot līdzi saviem individuālajiem izdevumiem. Vienlaikus ar ēkas kompleksu atjaunošanu samazinās ēkas remonta darbu nākotnes izdevumi. Ēkas atjaunošanas rezultātā ievērojami samazinās energoresursu patēriņš ēkas uzturēšanai. Ēkas koplietošanas telpu apgaismojumam uzstādīti krēslas sensori, kas samazina elektroenerģijas patēriņu diennakts tumšajā laikā.

Renovācijas laikā ēkas silikātķieģeļu mūra ārsienas siltinātas ar 200 mm akmens vati Paroc Linio 15 (λ≤0,037 W/mK). Bēniņu dzelzsbetona pārsegums siltināts ar 300 mm beramo akmens vati (λ<=0,042W/(mK)). Pagraba/grīdas dzelzsbetona pārsegums siltināts ar akmens vates lamelām (ƛ≤0,038 W/mk) 100 mm biezumā. Divslīpju dzelzsbetona – koka konstrukciju jumts ar skārda segumu nomainīts pret Trapec profils T20, ar PE pārklājumu, 0,5 mm biezumā. Veikta vējtvera un pagraba durvju maiņa, uzstādot siltinātas, blīvas durvis. (U<=1.8 (W/m2K)). Veikta iepriekš nenomainīto koka logu maiņa pret PVC stikla pakešu logiem vai līdzvērtīgiem nodrošinot kopējo logu vērtību Uw<=1.1(W/m2K). Nomainītas arī ēkas ārdurvis. Montāžai izmantota GreenteQ gan ārējā, gan iekšējā izolācijas lenta. Logaiļu siltināšanai izmantota akmens vate (λ<=0,037 W/(mK)) ar minimālo biezumu 30 mm.

Ēkai ir centralizētā siltumapgāde. Siltuma regulēšana ēkā notiek atkarībā no ārgaisa temperatūras. Siltumenerģijai tiek veikta vienotā uzskaite siltuma mezglā kopā apkurei un karstā ūdens sagatavošanai. Karstais ūdens tiek sagatavots centralizēti siltummezglā. Karstā ūdens temperatūras regulēšana ēkā notiek siltuma mezglā. Siltumenerģijas uzskaite karstā ūdens sagatavošanai ir vienotā uzskaite kopā apkurei un karstā ūdens sagatavošanai. Papildu ūdenim ir atsevišķi viedie skaitītāji, bet apkurei uz katra radiatora ir alokators (Sontex).

Attiecībā uz ventilāciju ēkā tiek izmantota vēdināšana, dabiskā pieplūde un dabiskā nosūce. Dzīvokļu logos iebūvēti svaiga gaisa pieplūdes vārsti Ventsys.

Veikta arī iekšējo elektrotīklu renovācija: kāpņutelpās un pie ieejām ierīkots LED apgaismojums ar sensoriem, pagrabā atjaunotas elektroinstolācijas. Uzstādīti krēslas sensori, sakārtota zibensaizsardzības sistēma, pārsprieguma aizsardzības sistēma.

Pēc renovācijas gada kopējais siltumenerģijas patēriņš bija 132,26 MWh (salīdzinājumam 2019. gadā pirms renovācijas 295, 51 MWh). 

Daudzdzīvokļu ēka Rīgas iela 6b, Valka

Rīgas 6b pēc

Projekta pasūtītājs: Biedrība Rīgas iela 6B

Projekta autori: Iveta Zalmane, Raitis Arājs

Galvenais būvuzņēmējs: SIA PRO DEV

Būvdarbu vadītājs: Andrejs Kalniņš

Būvuzraugs: Andris Dūmiņš

Daudzdzīvokļu ēka Rīgas ielā 6b, Valkā, pirmreizējā ekspluatācijā nodota 1961. gadā, bet atjaunošana veikta 2021. gadā. Tā ir silikātķieģeļu mūra 3 stāvu ēka ar kopējo platību 1788,8 m². Ēkai iepriekš nav veikti atjaunošanas darbi. Iepriekš arī netika izmantoti alokatori un termoregulatori.

Pēc atjaunošanas izmantoti vairāki ilgtspējīgi risinājumi. Ūdens nekontrolētu lietošanu novērš ar attālināti nolasāmiem skaitītājiem, tādējādi samazinot ūdens zudumus un nekontrolētu lietošanu. Radiatori aprīkoti ar termostata galvām. Lai nodrošinātu gaisa apmaiņu, logos montēti svaiga gaisa pieplūdes vārsti – Ventsys. Veikta ventilācijas vadu tīrīšana, apsekošana, vilkmes pārbaude. Gaisa nosūce tiek veicināta ar deflektoriem, kas uzstādīti uz ventilācijas kanāliem. Uzstādīti ūdens viedie skaitītāji un alokatori apkures patēriņa kontrolei. Līdz ar apkures un ūdens viedo skaitītāju uzstādīšanu patēriņa kontrolei, dzīvokļu īpašniekiem ir iespēja sekot līdzi saviem individuālajiem izdevumiem. Vienlaikus ar ēkas kompleksu atjaunošanu samazinās ēkas remonta darbu nākotnes izdevumi. Ēkas atjaunošanas rezultātā ievērojami samazinās energoresursu patēriņš ēkas uzturēšanai. Ēkas koplietošanas telpu apgaismojumam uzstādīti krēslas sensori, kas samazina elektroenerģijas patēriņu diennakts tumšajā laikā.

Renovācijas laikā ēkas silikātķieģeļu mūra ārsienas siltinātas ar 200 mm akmens vati Paroc Linio 15 (λ≤0,037 W/mK). Bēniņu dzelzsbetona pārsegums siltināts ar 300 mm beramo akmens vati (λ<=0,042W/(mK)). Pagraba/grīdas dzelzsbetona pārsegums siltināts ar akmens vates lamelām (ƛ≤0,038 W/mk) 100 mm biezumā. Divslīpju dzelzsbetona – koka konstrukciju jumts ar skārda segumu nomainīts pret Trapec profils T20, ar PE pārklājumu, 0,5 mm biezumā. Veikta vējtvera un pagraba durvju maiņa, uzstādot siltinātas, blīvas durvis. (U<=1.8 (W/m2K)). Veikta iepriekš nenomainīto koka logu maiņa pret PVC stikla pakešu logiem vai līdzvērtīgiem nodrošinot kopējo logu vērtību Uw<=1.1(W/m2K). Nomainītas arī ēkas ārdurvis. Montāžai izmantota GreenteQ gan ārējā, gan iekšējā izolācijas lenta. Logaiļu siltināšanai izmantota akmens vate (λ<=0,037 W/(mK)) ar minimālo biezumu 30 mm.

Ēkai ir centralizētā siltumapgāde. Siltuma regulēšana ēkā notiek atkarībā no ārgaisa temperatūras. Siltumenerģijai tiek veikta vienotā uzskaite siltuma mezglā kopā apkurei un karstā ūdens sagatavošanai. Karstais ūdens tiek sagatavots centralizēti siltummezglā. Karstā ūdens temperatūras regulēšana ēkā notiek siltuma mezglā. Siltumenerģijas uzskaite karstā ūdens sagatavošanai ir vienotā uzskaite kopā apkurei un karstā ūdens sagatavošanai. Papildu ūdenim ir atsevišķi viedie skaitītāji, bet apkurei uz katra radiatora ir alokators (Sontex).

Attiecībā uz ventilāciju ēkā tiek izmantota vēdināšana, dabiskā pieplūde un dabiskā nosūce. Dzīvokļu logos iebūvēti svaiga gaisa pieplūdes vārsti Ventsys.

Veikta arī iekšējo elektrotīklu renovācija: kāpņutelpās un pie ieejām ierīkots LED apgaismojums ar sensoriem, pagrabā atjaunotas elektroinstolācijas. Uzstādīti krēslas sensori, sakārtota zibensaizsardzības sistēma, pārsprieguma aizsardzības sistēma.

Pēc renovācijas gada kopējais siltumenerģijas patēriņš bija 126,62 MWh (salīdzinājumam 2019. gadā pirms renovācijas 326,30 MWh). 

Daudzdzīvokļu ēka Rūjienas iela 4, Valka

 

Rūjienas 4 pēc

Projekta pasūtītājs: Biedrība Rūjienas iela 4

Projekta autori: Iveta Zalmane, Raitis Arājs

Galvenais būvuzņēmējs: SIA PRO DEV

Būvdarbu vadītājs: Andrejs Kalniņš

Būvuzraugs: Pēteris Gudrinieks

Daudzdzīvokļu ēka Rūjienas ielā 4, Valkā, pirmreizējā ekspluatācijā nodota 1975. gadā, bet atjaunošana veikta 2021. gadā. Tā ir silikātķieģeļu mūra 5 stāvu 103. sērijas ēka ar kopējo platību 2784,7 m². Ēkai iepriekš nav veikti atjaunošanas darbi. Iepriekš arī netika izmantoti alokatori un termoregulatori.

Pēc atjaunošanas izmantoti vairāki ilgtspējīgi risinājumi. Ūdens nekontrolētu lietošanu novērš ar attālināti nolasāmiem skaitītājiem, tādējādi samazinot ūdens zudumus un nekontrolētu lietošanu. Radiatori aprīkoti ar termostata galvām. Lai nodrošinātu gaisa apmaiņu, logos montēti svaiga gaisa pieplūdes vārsti – Ventsys (25m³/h). Veikta ventilācijas vadu tīrīšana, apsekošana un vilkmes pārbaude. Uzstādīti ūdens viedie skaitītāji un alokatori apkures patēriņa kontrolei. Līdz ar apkures un ūdens viedo skaitītāju uzstādīšanu patēriņa kontrolei, dzīvokļu īpašniekiem ir iespēja sekot līdzi saviem individuālajiem izdevumiem. Vienlaikus ar ēkas kompleksu atjaunošanu samazinās ēkas remonta darbu nākotnes izdevumi. Ēkas atjaunošanas rezultātā ievērojami samazinās energoresursu patēriņš ēkas uzturēšanai. Ēkas koplietošanas telpu apgaismojumam uzstādīti krēslas sensori, kas samazina elektroenerģijas patēriņu diennakts tumšajā laikā.

Renovācijas laikā ēkas silikātķieģeļu mūra pilastri siltināti ar 50 mm Paroc Linio 10 (ƛ≤0,036 W/mK). Ārsienas siltinātas ar 150 mm Paroc Linio 10 (ƛ≤0,036 W/mK), starplogu bloki ar 180 mm Paroc Linio 10 (ƛ≤0,036 W/mK). Pagraba sienas pret dzīvokļiem siltinātas ar 50 mm Tenapors NEO EPS-70 (ƛ≤0,032 W/mK), lodžiju ārsienas ar 50 mm Tenapors NEO EPS-70 (ƛ≤0,032 W/mK). Gala sienas – ar 120 mm Tenapors NEO EPS-70 (ƛ≤0,032 W/mK). Bēniņu dzelzsbetona pārsegums siltināts ar 300 mm beramo vati Paroc BLT 3 (λ≤0,042 W/(mK)). Pagraba/grīdas pārsegums siltināts ar akmens vates lamelām (ƛ≤0,038 W/mk) 100 mm biezumā. Ēkai ir savietotais dzelzsbetona paneļu jumts, kas klāts ar 2 kārtām bituma ruļļu materiālu – apakšklāju (BIPOL Standart EPP). Ēkas ārdurvis nomainītas pret jaunām durvīm ar U vērtību 1.8. Veikta nenomainīto koka logu maiņa pret PVC stikla pakešu logiem ar U<=1,1. Koplietošanas telpās stikla bloku maiņa veikta pret PVC stikla pakešu logiem ar U<=1.8. Montāžai izmantota GreenteQ gan ārējā, gan iekšējā izolācijas lenta. Logaiļu siltināšanai izmantota akmens vate (λ≤0,037 W/(mK)) ar minimālo biezumu 30 mm.

Ēkai ir centralizētā siltumapgāde. Siltuma regulēšana ēkā notiek atkarībā no ārgaisa temperatūras, tiek veikts temperatūras pazeminājums naktī un siltumu regulē individuāli ar termoregulatoriem. Siltumenerģijai ir vienotā uzskaite siltuma mezglā kopā apkurei un karstā ūdens sagatavošanai un individuāli ar alokatoriem. Karstais ūdens tiek sagatavots centralizēti siltummezglā. Karstā ūdens temperatūras regulēšana ēkā notiek siltuma mezglā. Siltumenerģijas uzskaite karstā ūdens sagatavošanai ir vienotā uzskaite kopā apkurei un karstā ūdens sagatavošanai. Papildu ūdenim ir atsevišķi viedie skaitītāji, bet apkurei uz katra radiatora ir alokators (Sontex).

Attiecībā uz ventilāciju ēkā tiek izmantota vēdināšana, dabiskā pieplūde un dabiskā nosūce. Dzīvokļu logos iebūvēti svaiga gaisa pieplūdes vārsti Ventsys.

Veikta arī iekšējo elektrotīklu renovācija: kāpņutelpās un pie ieejām ierīkots LED apgaismojums ar sensoriem, pagrabā atjaunotas elektroinstolācijas. Uzstādīti krēslas sensori, sakārtota zibensaizsardzības sistēma, pārsprieguma aizsardzības sistēma.

Pēc renovācijas gada kopējais siltumenerģijas patēriņš bija 224 MWh (salīdzinājumam 2019. gadā pirms renovācijas 454,05 MWh). 

Daudzdzīvokļu ēka Rūpniecības iela 42, Valmiera

rupniecibas42

Projekta pasūtītājs: SIA VALMIERAS NAMSAIMNIEKS

Projekta autori: SIA BALTS UN MELNS

Galvenais būvuzņēmējs: SIA ACCENT BŪVE

Būvdarbu vadītājs: Didzis Torims

Būvuzraugs: Jānis Cunskis

Daudzdzīvokļu ēka Rūpniecības ielā 42, Valmierā, pirmreizējā ekspluatācijā nodota 1969. gadā, bet atjaunošana veikta 2021. gadā. Tā ir ķieģeļu mūra 5 stāvu ēka ar 1 pazemes stāvu un ar kopējo platību 2291,20 m². Ēkai iepriekš nav veikti atjaunošanas darbi. Iepriekš arī netika izmantoti alokatori un termoregulatori.

Renovācijas gaitā ēkas pamatiem ierīkota hidroizolācija – uzziežamā hidroizolācija no 2 kārtām bitumena mastikas, cokola siltināšana veikta ar zilu putupolistirolu λ≤0,037 W/(mK) Styrofoam 300 ar pusspundi 100 mm biezumā stiprinot to ar poliuretāna līmi, izveidota masā tonēta dekoratīva apmetuma apdare. Fasādes sienai izmantota gruntēšana (grunts Ceresit CT17 vai ekvivalents), veikta siltināšana līmējot Paroc akmens vati Linio15 λ≤0,037 W/(mK) plāksnes 150 mm biezumā ar līmjavu Ceresit CT180 un stiprinot ar dībeļiem. Pagraba/grīdas saliekamā dzelzbetona paneļu pārsegumam veikta griestu gruntēšana, siltināšana līmējot PAROC CGL 20cy λ≤0,037 W/(mK) lamellas 100 mm biezumā ar līmjavu CT180. Jumta konstrukcija veidota no dzelzsbetona pārseguma paneļiem. Jumta segums ir kausējamais jumta materiāls. izbūvēts un siltināts parapets ar akmens vati λ≤0,039 W/(Kxm²) PAROC ROS 30 δ=120-20mm siltināta jumta virsma. Jumta virsmas apakškārtas un virskārtas seguma no bitumena ruļļu materiāla Icopal Ultra Base izveidošana, mehāniski nostiprinot ar teleskopiskajiem dībeļiem pie pamatnes. Izveidota jumta lietus ūdens savākšanas ar trapu d110 mm ar pretgružu sietu, montāža, hermetizēšana un izolēšana. Veikta notekreņu un notekcauruļu montāža komplektā ar piltuvēm, atjaunoti ventilācijas skursteņi, uzstādīti skārda jumtiņi un pretinsektu sieti, uzstādīta jumta marga. Montāžas darbos izmantotas montāžas putas, nomainītajiem logiem – vēja izolācijas lenta (ārpusē), difūzijas lenta (iekšpusē). Veikta loga ailu malas apdare ar mitrumizturīga GKBI riģipša loksnēm 12,5 mm biezumā stiprinot pie metāla karkasa, ieskaitot izolācijas kārtas no PAROC akmens vati 50 mm biezumā.

Ēkai ir centralizētā siltumapgāde. Ēkā vecā apkures sistēma nomainīta uz divcauruļu ar apakšējo sadali apkures sistēmu. Veikta visu sildelementu nomaiņa, uzstādot termoregulatorus un alokatorus. Ēkas pagrabā nomainīti apkures sistēmas guļvadi t.sk. siltināti, uzstādīti balansējošie ventiļi. Siltuma regulēšana ēkā notiek atkarībā no ārgaisa temperatūras, tiek veikts temperatūras pazeminājums naktī, temperatūras pazeminājums brīvdienās un notiek regulēšana individuāli ar termoregulatoriem. Attiecībā par siltumenerģijas uzskaiti tiek veikta vienotā uzskaite siltuma mezglā tikai apkurei, vienotā uzskaite siltuma mezglā kopā apkurei un karstā ūdens sagatavošanai un individuāli ar alokatoriem. Ēkā pieslēgts SIA OROL ūdens uzskaite Telemetrijas pakalpojums, kas ļauj automātiski nolasīt ūdens patēriņu ēkā, analizēt iekārtu darbības informāciju. Uz katra sildķermeņa dzīvoklī uzstādīti alokatori. Karstā ūdens sagatavošana notiek centralizēti siltuma mezglā. Nomainīti ūdensapgādes stāvvadi un guļvadi. Karstā ūdensapgādes sistēmai uzstādīti balansējošie vārsti, nomainīti dvieļu žāvētāji. Karstā ūdens temperatūras regulēšana ēkā notiek siltuma mezglā. Karstā ūdens sagatavošanai tiek veikta vienotā siltumenerģijas uzskaite kopā apkurei un karstā ūdens sagatavošanai un tikai karstā ūdens apjomam.

Attiecībā uz vēdināšanu veikta ventilācijas kanālu tīrīšana un vilkmes pārbaude katrā dzīvoklī un akta sastādīšana (vannas istaba, virtuve, tualete). Ventilācijai izmanto dabisko pieplūdi un dabisko nosūci. Ierīkotas Aereco gaisa pieplūdes iekārtas EHA2 esošiem un jauniem logiem – kopā 94 gab.

Pēc renovācijas darbu pabeigšanas veikta elektroinstalācijas sakārtošana pagrabā, kāpņu telpā kabeļu sakārtošana un citi elektromontāžas darbi – uzstādītas apgaismes armatūras ar LED spuldzēm, ierīkoti slēdži. Izbūvēta pasīvā zibensaizsardzības sistēma.

Saskaņā ar ēkai piešķirto energosertifikātu tā atbilst B klasei ar kopējo enerģijas patēriņu 111,40 kWh/m² gadā.

Daudzdzīvokļu ēka Atpūtas iela 2b, Zvejniekciems

zvejniekciem

Projekta pasūtītājs: Biedrība Atpūtas 2B

Projekta autori: SIA Siltie Nami, Māris Banders

Galvenais būvuzņēmējs: SIA Siltie Nami

Būvdarbu vadītājs: Armands Ūbelis

Būvuzraugs: SIA KKM projekts, Kaspars Putniks

Daudzdzīvokļu ēka Atpūtas ielā 2b, Zvejniekciemā, pirmreizējā ekspluatācijā nodota 1965. gadā, bet atjaunošana veikta 2021. gadā. Tā ir silikātķieģeļu mūra 2 stāvu ēka ar kopējo platību 414,4 m². Ēkai iepriekš nav veikti atjaunošanas darbi. Iepriekš arī netika izmantoti alokatori un termoregulatori.

Ēkas pamati zem nesošām sienām ir izveidoti lentveida, dz/b bloku un monolītajiem aizbetonējumiem. Virs pamatiem izveidots ķieģeļu mūrējums, uz kura balstās pārseguma konstrukcijas. Ēkas nesošās ārsienas, iekšējās nesošās sienas un sienas veidotas no 510 un 380 mm biezām silikātķieģeļu mūra un atsevišķiem keramisko ķieģeļu piemūrējumiem. Ķieģeļu mūris no iekšpuses ir apmests un no ārpuses izšuvots. Ēkas pārsegumi ir veidoti no dzelzsbetona konstrukcijas, kas balstās uz nesošajām sienām. Ēkas jumta konstrukcija ir veidota no koka konstrukcijas, kas balstās uz nesošajām sienām. Divslīpju jumta konstrukcija veidota no koka spārēm ar dažādiem šķērsgriezumuiem, uz kura izveidots šķērskarkasa latojums. Spāres balstītas uz mūrlatas, kas izveidota uz ēkas ārējām garenvirziena sienām un kores daļā uz izveidotās koka konstrukcijas koptura.

Atjaunošanas ietvaros veikta ēkas ārsienu siltināšana, armēšana, dekoratīvā apmetuma uzklāšana. Tāpat veikta cokola siltināšana, armēšana un dekoratīvā apmetuma uzklāšana. Siltināts bēniņu pārsegums. Ieklāts jauns jumta segums. Daļēji nomainīti logi un durvis. Atjaunots ieejas mezgls. Izbūvēta zibens aizsardzības sistēma.

 

Publiskā ēka 2022

Nacionālā arhīva filmu glabātuves ēka Skandu iela 14, Rīga

 

nac arhivs

Projekta pasūtītājs: VAS Valsts nekustamie īpašumi

Projekta autors: SIA Efekta

Galvenais būvuzņēmējs: SIA Ēkas siltināšana

Būvdarbu vadītājs: Andris Bietags

Būvuzraugs: Matīss Začs

Nacionālā arhīva filmu glabātuves ēka Skandu ielā 14, Rīgā, pirmreizējā ekspluatācijā nodota 1990. gadā, bet atjaunošana veikta 2021. gadā. Ēkas kopējā platība ir 277,7 m², tai ir 1 virszemes stāvs un 1 pazemes stāvs. Ēkai ir dzelzsbetona bloku lentveida pamati, sienas – ķieģeļu mūris 1,5 līdz 2,5 ķieģeļu biezumā. Pārsegumus veido dzelzsbetona pārseguma paneļi. Jumta konstrukcija ir dzelzsbetona paneļu klājs uz dzelzsbetona karkasa konstrukcijām un ruberoīda jumta segumu. Pirms atjaunošanas netika izmantoti alokatori un termoregulatori.

Renovācijas laikā ārsienu sarkanā māla ķieģeļu mūris siltināts ar minerālvates siltinājumu TECHNONICOL TECHNOFACADE COTTAGE, b=150 mm, λD=0,036 W/mK. Pagraba/grīdas pārseguma dzelzsbetona pārseguma paneļi siltināti ar putupolistirolu TENAPORS EXTRA EPS 150, b=100 mm, λD=0,034 W/mK. Jumta konstrukcija siltināta ar minerālvates izolācijas kārtu Techninicol Tehcnoroof V50* (λD=0,038 W/mK) 20 mm biezumā un minerālvates izolācijas kārtu Techninicol Tehcnoroof N30* (λD=0,036 W/mK) 150 mm biezumā.

Ierīkotas gludas metāla siltinātas ārdurvis. Slēdzamas, ar slieksni <25mm. Durvju Siltuma caurlaidība Ud=1,6W/(m²K), ѱ=0,1W/(m²K); vēja slodžu izturības klase – C3. Ūdens necaurlaidības klase – 6A. Gaisa caurlaidības klase – 3. Akustiskās īpašības – 37dB. Rokturis

Rokturi iztur 2.500 N lielu vilces spēku un tiem ir 1. drošības klase. Ass griezes moments 40 Nm. Aizsardzība pret ielaušanos – klase 2.

Ēkā veikta logu nomaiņa, iebūvējot PVC rāmja logus ar trīsstiklu stikla paketēm (Uf≤ 1,0; Ug≤0,9. Siltuma caurlaidība Uw≤ 1,1 W/m2K; Ug/UF≤2,2; ѱ=0,1W/(m²K). Logu pretestības klase WK1 kā grūti pieejamiem logiem.

Hidroizolācijas montāžai un tvaika izolācijai izmantots materiāls ISO-CONNECT outside FD. Siltumizolācijai PAROC eXtra plus siltumizolācijas plāksne durvju aiļu apdarei/pieslēgumam, b=50 mm, λD=0,035 W/mK.

Ēkai ir lokālā siltumapgāde ar elektriskajiem sildītājiem. Siltuma regulēšana ēkā notiek individuāli ar termoregulatoriem. Karstā ūdens temperatūras regulēšana notiek, piemērojoties apstākļiem un atkarībā no ēkas lietošanas veida. Netiek veikta siltumenerģijas uzskaite karstā ūdens sagatavošanai.

Attiecībā par ventilāciju ēkai ir mehāniskā ventilācija ar siltuma atgūšanu no izvadāmā gaisa.

Ēkā ir veikta iekšējo elektrotīklu renovācija: atjaunots ēkas iekšējais elektrotīkls, izveidota energoefektīvas teritorijas vai telpu apgaisme, uzstādīta apgaismes regulēšana, sakārtota zibensaizsardzības sistēma un pārsprieguma aizsardzības sistēma. Uzstādīti dūmu detektori.

Saskaņā ar ēkai piešķirto pagaidu energosertifikātu tā atbilst E klasei ar kopējo enerģijas patēriņu 186 kWh/m² gadā.

Latvijas Okupācijas muzejs Latviešu strēlnieku laukums 1, Rīga

 

okupacijas muzejs

Projekta pasūtītājs: VAS Valsts nekustamie īpašumi

Projekta autors: SIA 5.iela, Ija Rudzīte

Galvenais būvuzņēmējs: SIA Skonto būve

Būvdarbu vadītājs: Edgars Sivickis

Būvuzraugs: Viktors Žarskis

Latvijas Okupācijas muzejs Latviešu strēlnieku laukumā 1, Rīgā, pirmreizējā ekspluatācijā nodota 1970. gadā, bet atjaunošana veikta 2021. gadā. Vecā ēkas platība bija 1341,5 m², piebūve – 1211,09 m², kopā jaunā platība – 2552,59 m². Pagrabstāvā atrodas muzeja administratīvās telpas, muzeja krājumu telpas, darbnīcas. 1.stāvā atrodas daudzfunkcionāls muzeja informācijas centrs, administratīvās telpas, muzeja krājumi un publiskās WC telpas, 2. stāvā ekspozīcijas zāles (515 m²) zonā apjoms apvienots ar 3. stāvu, piebūves zonā administratīvās telpas, izstāžu zāle, Klusuma telpa, tehniskās telpas. 3. stāvā ekspozīcijas zāles zonā apjoms savienots ar 2. stāvu (balkons 170 m²), piebūves zonā atrodas mākslinieku studija un tehniskās telpas. Ēkā pirms atjaunošanas netika izmantoti alokatori un termoregulatori.

Pārbūves laikā izmantoti vairāki ilgtspējīgi risinājumi attiecībā uz ēkas vietas izvēli un novietojumu, ūdens resursu efektīvu izmantošanu, būvniecības materiāliem, atkritumu samazināšanu būvniecībā un ekspluatācijā, transportu un mobilitāti, iekšējās vides kvalitāti, ieviesti inovatīvi risinājumi un rasti sociālie un ekonomiskie ieguvumi.

Ēkas ārsienām izmantots granīts, stikla konstrukcijas un metāla plātnes. Bēniņu pārsegumam monolītā dzelzsbetona klājs virs dzelzsbetona konstrukcijām, dzelzsbetona paneļu klājs virs bezspāru jumta konstrukcijām. Pagraba/grīdas pārsegumam izmantoti dzelzsbetona pāļi, un lentveida monolītais dzelzsbetons. Jumta segumam izmantots ruberoīds. Ēkā veikta logu un durvju nomaiņa.

Ēkā ir centralizētā siltumapgāde. Siltuma regulēšana ēkā notiek atkarībā no ārgaisa temperatūras, tiek veikts temperatūras pazeminājums naktī un brīvdienās, kā arī individuāli ar termoregulatoriem. Ēkā ir vienotā siltumenerģijas uzskaite siltuma mezglā tikai apkurei. Karstā ūdens sagatavošana notiek centralizēti siltuma mezglā. Karstā ūdens temperatūras regulēšana ēkā notiek siltuma mezglā. Tiek veikta vienotā siltumenerģijas uzskaite kopā apkurei un karstā ūdens sagatavošanai.

Attiecībā uz ventilāciju ēkā ir dabiskā pieplūde un mehāniskā nosūce. Ēkā veikta iekšējo elektrotīklu renovācija: atjaunots ēkas iekšējais elektrotīkls. Izveidota energoefektīvas teritorijas vai telpu apgaisme, uzstādīta apgaismes regulēšana, sakārtota zibensaizsardzības sistēma un pārsprieguma aizsardzības sistēma.

Laika periodā no 2021. gada septembra līdz 2022. gada aprīlim siltumenerģijas patēriņš bija 170,43 MWh jeb 67 kWh/m2.

Zinātnes un Inovāciju centrs VIZIUM Rūpniecības iela 2, Ventspils

 

Foto Nr.1

Projekta pasūtītājs: Ventspils valsts pilsētas pašvaldības iestāde Ventspils Komunālā pārvalde

Projekta autors: UAB AMBRASO ARCHITEKTU BIURAS  (Lietuva), arhitekts Audrius Ambrasas

Būvprojekta izstrādātājs: SIA ARHITEKTA J. POGAS BIROJS

Būvprojekta vadītājs: Autoruzraudzības grupas vadītājs Juris Poga (SIA ARHITEKTA J. POGAS BIROJS)

Galvenais būvuzņēmējs: Pilnsabiedrība LNK INDUSTRIES GROUP

Būvdarbu vadītājs: Juris Latvels

Būvuzraugs: SIA Firma L4

Zinātnes un Inovāciju centrs VIZIUM Rūpniecības iela 2, Ventspils pirmreizējā ekspluatācijā nodots 2021. gadā. Ēka atbilst gandrīz nulles enerģijas ēkai. Ēka ir jaunbūve ar kopējo platību 10098,3 m² . Ēkai ir 6 stāvi. Ēkas pamatus veido  dzelzsbetona pāļi un monolītā dzelzsbetona plātne. Vertikālā konstrukcija – monolītais dzelzsbetons, monolītā dzelzsbetona karkasa konstrukcija. Starpstāvu pārsegumi –  monolītā dzelzsbetona klājs, dzelzsbetona paneļi. Jumta konstrukcija – monolītā dzelzsbetona klājs virs dzelzsbetona konstrukcijām. Jumta segums – ruberoīds, koka dēļu klājs. Fasādes apdare – stikla konstrukcijas, vara ribas.

Būvniecības procesā tika izmantoti ilgtspējīgi lokāli ražotie materiāli, kā, piemēram, betona konstrukcijas un pamatņu materiāli, kurās tiks izmantotas vietējās izcelsmes grants, šķembas no tuvējā karjera, cements, kurš ražots Brocēnos, u.c. lokāli ražotie materiāli. Energoefektīvas logu un durvju konstrukcijas tika ražotas uzņēmumā SIA UPPE, kas arī tās montēja un uzstādīja uz vietas objektā. Teritorijas labiekārtojuma betona bruģakmens tika ražots Ventspils uzņēmumā SIA Ventbetons, kas arī tās izbūvēja uz vietas objektā. Ēkā izmantoti arī vairāki ievestie materiāli, piemēram, vara materiāls (TECU clasic coated bond), kas tika ievests no Vācijas. Būvniecības laikā bija prasība šķirot atkritumus. Būvdarbi notika iepriekš degradētā teritorija, kurā veikti darbi – 3,08 ha platībā.

Fasādes ribas apjoma apdare veidota no vara materiāla (TECU clasic coated bond), kam ir speciāls pārklājums, kas nodrošina to, lai materiāls neoksidētos un saglabātu savu spožumu. Fasādes ribas arī nodrošina efektīvu ēnojumu, kas pasargā telpas no pārkāršanas saulē, tādejādi līdz minimumam samazinot nepieciešamību izmantot telpu gaisa dzesēšanas sistēmas. Pateicoties minētajām fasādes ribām atkrīt nepieciešamība izbūvēt mehāniskās žalūzijas uz fasādēm, lai mazinātu telpu pārkaršanu saulē. Fasādē tiek izmantots stiklojums, kas mazina saules starojuma iekļūšanu telpās, kas arī veicina telpu nepārkaršanu.

Visa stiklotās konstrukcijas izvēlētas ar labām siltumtehniskajām īpašībām (stiklojuma un rāmja) U-vērtība izvēlēta zem 0,85 W/(m2K), stikla paketes izvēlētas ar optimālu saules siltuma enerģijas caurlaidība logu stikliem biroju telpās. Enerģijas zudumu samazināšana ir risinātas ar ēkas siltumizolāciju sienās, stikla sienas sistēma un stiklojums (dubultstikla paketes logu ailās) ar augstām tehniskām prasībām.

Ēkā ir centralizētā siltumapgāde. Siltuma regulēšana ēkā notiek atkarībā no ārgaisa temperatūras, tiek veikts temperatūras pazeminājums naktī un brīvdienās, kā arī individuāli ar termoregulatoriem. Tiek veikta vienotā siltumenerģijas uzskaite siltuma mezglā tikai apkurei, kā arī vienotā uzskaite siltuma mezglā kopā apkurei un karstā ūdens sagatavošanai. Karstā ūdens sagatavošana notiek centralizēti siltuma mezglā. Karstā ūdens temperatūras regulēšana ēkā notiek siltuma mezglā, kā arī temperatūras regulēšana notiek piemērojoties apstākļiem un atkarībā no ēkas lietošanas veida un tikai karstā ūdens apjomam (m³).

Attiecībā uz ventilāciju telpās klimats nodrošināts ar ventilācijas sistēmām. Ēkas telpām paredzētas mehāniskās pieplūdes – nosūces ventilācijas sistēmas ar gaisa apstrādes iekārtām. Katrai klimata zonai (ekspozīciju telpas, foajē, konferenču zāle, kafejnīca, laboratorijas telpa, biroju nomas telpas) paredzēta neatkarīga ventilācijas un gaisa kondicionēšanas sistēma ar neatkarīgu gaisa apstrādes iekārtu. Ventilācijas iekārtas nodrošina augstas efektivitātes siltuma atgūšanu no nosūces gaisa (82%), izņemot gaisa apstrādes iekārtu virtuves un kafejnīcas telpām. Atsevišķas gaisa apstrādes iekārtas aprīkotas ar integrētām dzesēšanas sistēmām. Ventilācijas pieplūdes gaiss iekārtās tiek apstrādāts un sagatavots atbilstoši telpu klimata parametriem.

                                                    

Ēkā izveidota energoefektīvas teritorijas  vai telpu apgaisme, uzstādīta apgaismes regulēšana, izveidota zibensaizsardzības sistēma, pārsprieguma aizsardzības sistēma, uzstādīti dūmu detektori, izveidota elektrotransporta uzlādes vieta un pieslēguma vieta ēkas autonomajai elektroapgādei.

Būvniekam būvējot ēku, bija jāsasniedz ēkas siltumenerģijas patēriņš apkures periodā ne vairāk kā 45 kWh/m2 gadā, kas pēc ēkas energoefektivitātes novērtējuma ir A klase, taču saskaņā ar ēkai izsniegto pagaidu energosertifikātu, ēkas energoefektivitātes novērtējumā ir sasniegta A+ klase, kas nozīmē, ka siltumenerģijas patēriņš apkures periodā nebūs vairāk kā 34,72 kWh/m2 gadā. Veicot ēkas pirmsnodošanas ekspluatācijā gaiscaurlaidības pārbaudi (blowerdoortests), tika sasniegts ēkas gaiscaurlaidības rādītājs n50=0,08 1/h, kas ir ievērojami labāk, nekā to nosaka Latvijas būvnormatīvs.                                                                                                   

Vienģimenes ēka 2022

Privātmāja Sīpeles iela 1A, Rīga

staiceles

Projekta pasūtītājs: Matīss Zemītis, SIA Zarch

Zema energopatēriņa ģimenes māja Sīpeles ielā 1A, Bieriņos, Rīgā ar kopējo platību 406,3 m² pirmreizējā ekspluatācijā nodota 2019. gadā. Ēka sastāv no pamatmājas, pirts mājas, garāžas un terasēm. Ēka aprīkota ar Alpha Innotec zeme-ūdens siltumsūkni, PAUL rekuperācijas vēdināšanas sistēmu un kopš 2020.gada augusta beigām ar 32 Canadian Solar monokristāliskajiem saules paneļiem. Pēc projekta tā atbilst B energoefektivitātes klasei. Māja piedalījusies PASSIVE HOUSE OPEN DAYS 2015, kā arī saņēmusi atzinību konkursā Ilgtspējīgākā ēka un projekts 2016 nominācijā Ilgtspējīgākais projekts Latvijā. 2022. gadā bijušas publikācijas par māju laikrakstā Zaļā Latvija un žurnālā Būvinženieris.

 

Būvniecības laikā ieviesti vairāki ilgtspējīgi risinājumi. Ēka vērsta precīzi pret dienvidiem, kur izvietoti lielākie  logi, tādā veidā iegūstot maksimālu saules iekļūšanu telpās. Tāpat arī jumta slīpums vērsts pret dienvidiem un nodrošina efektīvu saules paneļu darbību. Izmantoti elpojoši, ekoloģiski un energoefektīvi būvniecības materiāli, piemēram, uzņēmuma Lode Keraterm bloki, fibrolīts, Dobeles putuplasta paneļi u.c. Iespēju robežās tika izvēlēti Latvijas ražotāji. Būvniecības laikā tika precīzi aprēķināti nepieciešamo būvmateriālu daudzumi, tādā veidā neradot pārpalikumus un atkritumus. Ekspluatācijā notiek atkritumu šķirošana un dalītā savākšana. Izmantoti elpojoši un ekoloģiski iekšējās apdares materiāli. Gaisa kvalitātei instalēta rekuperācijas vēdināšanas sistēma. Notiek CO2 un mitruma monitorings. Izmantoti jaunākie risinājumi ēkas būvniecībā, siltumapgādē, vēdināšanā. Piemēram, tika izveidota siltā siena, lai izvairītos no astmas bērnam, kas varētu rasties no siltajām grīdām; visas ierīces tiek vadītas caur aplikācijām, tādā veidā radot daļēju viedās mājas funkciju; lai nodrošinātu enerģētisko neatkarību, siltumapgāde tiek nodrošināta no saules baterijām u.c. Instalētas enerģiju taupošas, A+ vai A++ klases elektroierīces. Apgaismojums nodrošināts ar LED spuldzēm. Instalēti taimeri elektrības taupīšanai. Darbojas mājas roboti elektrības ekonomēšanai. Pirts un kamīna kurināšanā tiek izmantots atjaunojamais resurss malka.

 

Ēkas ārsienas veidotas no dobajiem keramikas blokiem 250 mm biezumā un siltinātas ar akmens vati 250 mm biezumā un fibrolītu 50 mm biezumā. Bēniņu pārseguma I-Beam 400 mm biezuma jumta spāres siltinātas ar akmens vati 462 mm biezumā. Pagraba/grīdas pārsegumu veido monolītais dzelzsbetons, kas siltināts ar putuplastu 300 mm + 50 mm. Jumta segumam izvēlētas skārda loksnes un tvaika izolācijai izmantota plēve ProClima Intello. Ēkā ir Rehau Geneo pasīvās durvis un logi. Kopējais logu un durvju siltuma caurlaidības koeficients ir 0,80 W/m2K. Hidroizolācijai un tvaika izolācijai izmantotas ProClima līmlentas. 

 

Ēkai ir lokālā siltumapgāde ar zeme/ ūdens siltumsūkni Alpha INNOTEC ALTERRA. SWC 122H3, 12,18kW, COP 5,00, 65°C. un daudzfunkcionālo tvertni MFS 600S 600l. Siltuma regulēšana ēkā notiek atkarībā no ārgaisa temperatūras, tiek veikts temperatūras pazeminājums brīvdienās un temperatūru regulē individuāli ar termoregulatoriem. Karstā ūdens apgādi nodrošina siltumsūknis. Karstā ūdens temperatūras regulēšana notiek piemērojoties apstākļiem un atkarībā no ēkas lietošanas veida. Netiek veikta siltumenerģijas uzskaite karstā ūdens sagatavošanai.

 

Attiecībā uz ventilāciju ēkā ir mehāniskā ventilācija ar siltuma atgūšanu no izvadāmā gaisa. Elektroapgādei papildus uzstādīti saules paneļi. Izveidota energoefektīvas teritorijas  un telpu apgaisme, uzstādīta apgaismes regulēšana. Izveidota zibensaizsardzības sistēma un pārsprieguma aizsardzības sistēma. Uzstādīti dūmu detektori.

 

Laikā no 2021. gada jūnija līdz 2022. gada maijam kopējais elektroenerģijas patēriņš ir 9,90369 MWh jeb 34 kWh/m2.

 

Konkursa kandidāti 2022

Organizē

 emkem   dzivo siltaklbs 300x200 removebg preview

Sadarbības partneri

Isover saintGobain         Paroc  ROCKWOOL-Logo 

 

rs logo 300 transparent    ventsys logo               elektrum logo          

knauf    altum attistiba logo     ivara    kingspan  BOSCH LATVIAN RGB1

 

LV ID EU logo ansamblis ESSKF RGB       

Informatīvie sadarbības partneri

buvinzenieris abc  Buvlaukumslv-logo 

 

 buvbaze-new  la  

 

Kontakti

Uldis Andersons
29461241,

Juris Kokainis
26431300,  

Inese Bērziņa

67013240,

Dzīvo siltāk

dzivo siltak 20

Sazināties

UZ AUGŠU